Říkejte NE s úsměvem. Vaše základní asertivní lidská práva.

Víte jaká jsou vaše základní lidská práva? V roce 1974 napsal Manuel J. Smith knihu Říkejte NE s úsměvem, ve které popsal deset práv vycházejících ze základu: Jsem sám sobě soudcem všeho co dělám a kdo jsem. 

Přečtěte si náš článek, původní zdroj lide.uhk.cz

Mám právo sama posuzovat svoje vlastní jednání, myšlenky a pocity a být si za ně a za jejich důsledky sama zodpovědná. Nic není špatné ani dobré, jde o můj život, který za mě nikdo jiný žít nebude.

Mám právo neposkytovat žádné výmluvy, vysvětlení ani ospravedlnění svého jednání. Výmluvy, omluvy a vysvětlování často jen vzbuzují dojem, že si nejsem se svým rozhodnutím úplně jistá, nebo že mám pocit viny.

Mám právo posoudit, zda a nakolik jsem zodpovědná za řešení problémů jiných lidí. Já jsem zodpovědná za moji vlastní psychickou pohodu a štěstí. Můžu mít starost, cítit soucit a dobrou vůli k ostatním, ale nejsem za ně zodpovědná, ani nejsem schopná vytvořit psychickou stabilitu a štěstí pro ostatní. Moje chování může nepřímo způsobit problémy ostatním, pořád je však jejich zodpovědnost se s těmi problémy vyrovnat a naučit se je zvládat. Pokud toto právo neuznávám, ostatní mě můžou manipulovat a dávat mi vinu za jejich problémy. (Zdroj: J. & C. Messina)

Mám právo změnit svůj názor. Pokud toto právo nerespektuji já nebo druzí, poukazuje na úzkostnou neměnnost, extrémní stálost až rigiditu, které prožívání života ztěžují.

Mám právo dělat chyby a být si za ně zodpovědná. Nenechte si ostatními ani sebou namluvit pocit viny za nějakou vaši chybu. Asertivně vaši chybu přiznejte a omluvte se.

Mám právo říci: “Já nevím!” Odpověď přeci nemusíme znát. Pokud chce někdo o tom spekulovat, ať spekuluje.

Mám právo být nezávislá na dobré vůli jiných lidí. Člověk nemůže žít ve stálém střehu, zda se náhodou nechová jinak, než si to druhý přeje.

Mám právo činit nelogická rozhodnutí. Naše emoce se na našich rozhodnutích můžou podílet stejně jako naše mysl  a nemusíme to ostatním složitě “logicky” vysvětlovat.

Mám právo říci: “Já ti nerozumím.” Nikdo nemůže očekávat, že jím budu číst myšlenky a že poznám, co zrovna potřebují, stejně jako já nic takového neočekávám od ostatních.

Mám právo říci: “Je mi to jedno!” Člověk má právo nebýt dokonalý. Navíc co je perfektní pro jednoho, může být ubohé pro druhého. Na řadu pokynů, otázek nebo podnětů, které nás nabádají k tomu, abychom byli lepší nebo přímo dokonalí, můžeme reagovat odpovědí: “Je mi to jedno”.

Chcete mít kvalitní vztahy a potřebujete pomoct s vašimi základními právy? Netrapte se s tím samakontaktujte nás, společně prozkoumáme vaše potíže a v rámci našich programů vám pomůžeme najít jejich řešení.

Posted in Chci zlepšit vztah, Hledám vztah, Osobní rozvoj, Terapie and tagged , , , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *