Pět tipů na zlepšení vašeho vztahu

Vaše chování k partnerovi je pro váš vztah rozhodující. Nečekejte, až se změní partner a začne se chovat podle vašich představ, přestaňte mu v duchu i nahlas vyčítat, že nedosahuje vašeho ideálu (ideály stejně neexistují) a ukažte mu vaším vlastním respektujícím chováním, jak vás má respektovat. 

Ačkoliv zjednodušeně píšeme formou vy žena / on partner, samozřejmě zahrnujeme všechny možnosti.

1) Vyslechněte partnera

Největší dar, jaký můžete partnerovi dát, je váš čas a vyslechnutí jeho pocitů a názorů bez souzení. Jedna z našich největších obav je odmítnutí, vyslechněte tedy partnera a věnujte mu pozornost.

Vyslechněte partnera i přesto, že vám říká něco pro vás nepříjemného nebo zdánlivě nedůležitého. Potvrďte mu verbálně i neverbálně, že ho vnímáte. Dívejte se na něj, zastavte se v činnosti, reagujte. To v žádném případě neznamená, že musíte se vším souhlasit.

Pokud se vám honí hlavou něco jiného, někam pospícháte, případně vás téma rozčiluje nebo nezajímá, řekněte mu to.

“Vím, že je to pro tebe důležité, mohli bychom si to povědět až se vrátím z práce?”

“Chápu, že je to pro tebe zajímavé téma, mně to ale zrovna teď nějak nemůže zaujmout, nechtěl bys mi říct něco o XYZ?”

Investujte čas a trpělivost, ukažte partnerovi, jak chcete, aby se on choval k vám. Pokud je situace obrácená, váš partner neposlouchá vás, jasně mu řekněte své pocity a potřeby.

“Rozčiluje mě / mrzí mě / ubližuje mi / nelíbí se mi, když mě neposloucháš. Potřebuji, abys mě vyslechl.”

2) Respektujte a buďte respektována

Pohrdání, výsměch a nadřazenost jsou tím nejničivějším prvkem ve vztahu. Pokud se partnerovi vysmíváte, protáčíte očima, šklebíte se, vzdycháte nebo dáváte najevo, že vy víte vše nejlépe, přestaňte. Lidé, kteří kritizují druhé ve skutečnosti nejsou spokojeni sami se sebou a pravděpodobně se nemají příliš rádi.

Přečtěte si článek o tom, jak se mít ráda a jděte příkladem vaším vlastním chováním, naučte partnera, děti i okolí, jak se navzájem respektovat.

3) Chvalte a konstruktivně kritizujte

Každou konstruktivní kritiku partnera kompenzujte pěti až deseti upřímnými pochvalami. Chvalte ho a on bude chválit vás. Kritizujte taktně a s respektem a on takovým způsobe kritizovat vás.

Místo napadání a vyčítání jeho počiny kritizujte vyjádřením vašich pocitů. Když partner přijde pozdě z práce, na něco zapomene nebo udělá něco nemilého, řekněte, jak se cítíte a snažte se neútočit na jeho osobu.

“Jsi nespolehlivý!” vs “Stresuje mě, když se na tebe nemůžu splehnout. Možná by sis mohl  všechny pochůzky napsat na papírek.”

“Vždycky na to zapomeneš!” vs “Mrzí mě, že naše výročí pro tebe není tak důležité. Dáme seznam všech datumů na lednici, abys na to už nezapomínal.”

“Radši jsi venku, než doma se mnou,” vs. “Cítím se sama doma opuštěná. Kdybych věděla, že přijdeš tak pozdě, šla bych s holkama na pivo.”

4) Buďte něžná a pozorná

Vezměte partnera za ruku, dotýkejte se ho, vyslechněte ho, mluvte vlídně, oceňte ho a pochvalte ho, překvapte ho. Na začátku vaše vztahu jste to dělali intuitivně, oprašte vzpomínky a zažijte s vaším partnerem něco krásného.

Pokud máte pocit, že děláte jak nejlépe umíte a váš partner vám lásku ‚nedokazuje‘, nebojte se otevřeně sdílet vaše přání a potřeby. Ani ta největší láska neznamená, že vám je partner schopný číst myšlenky.

“Ráda bych s tebou trávila více času o samotě.”

“Cítím se mizerně, potřebuji obejmout.”

“Mám v práci šílený nával, potřebuji klid a podporu.”

“Nesdílím s tebou můj dnešní špatný zážitek proto, abys mi řekl, jak jsem se tomu měla vyhnout, ale abys mě vyslechl a byl na mojí straně.”

5) Přebírejte za sebe zodpovědnost

Když jste zodpovědná za vaše vlastní činy, znamená to, že je máte pod kontrolou a nikdo vás nemůže přinutit udělat něco proti vaší vůli. Stejně tak jste zodpovědná za vaše chyby a přehmaty, to zase znamená, že se z nich můžete poučit. Kdykoliv za vaše chyby obviňujete někoho jiného, nebo nějaké vnější okolnosti, snižujete vaši schopnost ty chyby nezopakovat.

Buďte schopná otevřeně přiznat chybu a omluvit se, zaručeně to zlepší náladu na obou stranách – a partner bude mít příležitost se to od vás naučit.

“Kdybys na mě pořád nemluvil, nepřejela bych tu odbočku!” vs. “Měla jsem zpomalit trochu dřív, neodhadla jsem to.” Na první výrok by partner mohl odpovědět protiútokem, druhý výrok napětí v autě pravděpodobně sníží.

Zkusila jste všechno a pořád nic?

Chováte se k partnerovi jak nejlépe dovedete a přesto vás jeho chování k vám opakovaně bolí a trápí? Možná je na čase prozkoumat, jestli jste schopná partnerovi nastavit limity. Pokud si ve vašem vztahu nepřipadáte šťastná z jakéhokoliv důvodu, neváhejte a kontaktujte nás, umožníme vám vyřešit vaše potíže v rámci našich programů a konzultací.

Publicado en Chci zlepšit vztah, Koučink, Osobní rozvoj y etiquetado , , .

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *