Očekávání ničí naše vztahy. Co s tím?

Očekávání jsou toxická, ničí naše vztahy. Jsou to nevyjádřené potřeby a přání, které druzí jen těžko naplní. My tak trpíme a trápíme se.

Když očekáváme, že nás druzí budou milovat, dělat šťastnými, opečovávat, rozumět, respektovat, chápat nebo snad, že se změní k obrazu našemu, klademe na ně zodpovědnost, kterou mnohdy nemohou vědět ani naplnit.

Zapomeňte na jakákoliv očekávání, nikdo není na světě proto, aby žil podle vašich představ (a naopak).

Každý z nás má určité životní hodnoty. To je takové vnitřní nastavení, které ukazuje co pro nás v životě důležité. Rozhoduje o tom jak jednáme a na co se zaměřujeme. Jenže každý z nás máme hodnoty trochu jiné a také si pod každou hodnotou představujeme něco jiného. Pro příklad, vaše hodnoty mohou být vztah, rodina, láska, respekt, sdílení, tvořivost. Pro vašeho partnera to je dobrodružství, zábava a svoboda. 

Málokdo z nás si s partnerem sedne, aby své hodnoty vyřkl a osvětlil. Navíc hodnoty se v životě mění s věkem a událostmi. Například po úmrtí rodiče nebo po narození dítěte. Mohou být také jiné v profesním a v osobním životě.

Očekávání čehokoliv od druhých ničí naše vztahy. Namísto očekávání je třeba naučit se rozpoznat a respektovat své potřeby a komunikovat  je. V konfrontacích směřujte ke kompromisu formou dohod.

Dohody vám mohou přinést do vztahů mnohem více porozumění a pohody. Jsou to oboustranně vykomunikované potřeby a přání, jsou vzájemným slibem, který obě strany můžou a chtějí dodržet (přečtěte si také náš článek a návod Jak nenásilně komunikovat). 

Jak na takový rozhovor?

Ujasněte si s partnerem, že přicházíte s dobrými úmysly. Chcete váš vztah posílít, děláte to z lásky, z respektu. Ne, abyste jeden druhému ublížili nebo se kritizovali. 

Utvořte si důvěrný prostor, kde můžete sdílet, poslouchat, nesoudit, porozumět. Vyjádřete své potřeby, přání, co se vám nelíbí, co chcete. Vyslechněte vašeho partnera, ujistěte se, že chápete co říká a stanovte si vzájemné dohody, které oba chcete a můžete dodržet! Doporučujeme si takové dohody napsat a vyvěsit třeba na lednici, abyste si je mohli často připomínat. Pokud některá dohoda nefunguje, je to příležitost ji updatovat.

Pro příklad uvádíme pár dohod z reálných konverzací s klienty:

Vítáme se láskyplně, za jakékoliv situace.
Když se před dětmi hádáme, tak se před nimi umíme i udobřit. Jdeme jim příkladem.
Když se vzteká člen rodiny, potřebuje více lásky, obejmeme ho.
Mám potřebu mluvit o …. (dětech, financích, emocích, situaci), můžu toto téma kdykoliv přinést a partner(ka) mě vyslechne nebo si domluvíme kdy si o tom promluvíme.

Máte-li potíže s komunikací, ať v současném vztahu nebo při potkávání budoucích partnerů, využijte možnosti probrat vaši situaci s Kateřinou nebo s Petrou v orientační konzultaci, kde zjistíte vaše potřeby a jak postupovat dál.

Posted in Chci zlepšit vztah, Koučink, Osobní rozvoj, Terapie and tagged , , , , , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *