O něco zdravější Vánoce

O něco zdravější Vánoce

Tradičně jsou Vánoce svátkem klidu, půstu a rozjímaní. V současnosti žijeme v relativním blahobytu a Vánoce jsou naopak svátkem užívání si tradičního jídla a cukroví ve společnosti příbuzných a přátel. Bohužel se za vánoční pohodou může skrývat neúměrný stres a shon, kdy se vše točí okolo množství dárků, čistoty obydlí a zatěžujících nákupů.

Ať už se rozhodnete strávit Vánoce jakkoliv a dovolíte si i nějaké ty stravovací prohřešky, nemusí být povánoční výsledek několik kil navíc a velká únava.

Vše začíná již předvánočním pečením. Nemusíte se vzdávat klasického cukroví, základem je používat kvalitní suroviny, například domácí vejce, kvalitní stoprocentní máslo (nikoliv ztužené rostlinné tuky), domácí marmelády nebo dnes již dostupné marmelády bez přidaného cukru, pouze na bázi ovoce.

Z hlediska přirozené stravy je zásadní náhrada pšeničné mouky za špaldovou (i bílou pokud to recept vyžaduje, ideálně samozřejme celozrnnou) nebo jakoukoliv jinou mouku. Dnešní pšenice prošla mnohými procesy hybridizace a v nejlepším případě bychom ji měli z našeho jídelníčku zcela vyloučit.

Cukr či med lze nahradit nejlépe obilným sladem (nejvíce neutrální je rýžový), javorovým či datlovým sirupem, kokosovým nebo březovým cukrem (xylitol).

Ideální je cukroví s obsahem oříšků, které vás nejen zasytí (možná toho pak nesníte tolik), ale dodají i kvalitní výživové látky.

Spoustu cukroví lze vytvořit zcela bez cukru a mouky, pouze na bázi sušeného ovoce - využijte všechny dostupné možnosti a chuti jako třeba meruňky, švestky, hrušky, rozinky, datle nebo fíky - a oříšků či kokosu. Zabrouzdejte po Internetu a najdete nepřeberné množství receptů.

Tradiční menu na Štědrý den nevyžaduje téměř žádné úpravy. Přes den bychom se měli vyhnout masu a obědvat obvyklou čočkovou polévku či kulajdu. Brambory nejsou ideální přirozenou potravinou, ale pokud je bramborový salát něco, bez čeho si štědrovečerní věčeři nedokážete představit, tak si jej dopřejte. Zajistěte si alespoň kvalitní majonézu, nejlépe domácí s obsahem kvalitního oleje. Kapra obalte ve špaldové nebo kukuřičné strouhance, případně ho upečte na kořenové zelenině.

Jedním z mých letošních záměrů je obnovit alespoň částečně staročeské vánoční menu a uvařit houbového kubu na základě ječných kroupů. Dříve běžně používané obiloviny jako kroupy, pohanka nebo jáhly z běžného jídelníčku zmizely, což je velká ztráta, neboť celozrnné obiloviny vám dodávají kompletní uhlohydráty, které vám zajistí stabilní energii (oproti velkým glykemickým výkyvům při konzumaci jednoduchých cukrů), a přísun vitamínů a minerálů. Kroupy a houby navíc výborně rozpouští tuky, takže vám pomohou případné vánoční výkyvy ve stravě kompenzovat - klidně si naložte pořádnou porci!

Jistě máte v programu přes Vánoce i nějaké návštěvy rodiny či přátel, které se obvykle neobejdou bez pořádného nášupu dobrého jídla a pití. Nelamte si s tím hlavu a společenská setkání si užijte na maximum. Určitě mnoho z těchto lidí vídáte jen zřídka! Vybalancujte případné excesy až budete doma. Připravte si lehké zeleninové jídlo – vývarovou nebo krémovou polévku, krátce opraženou zeleninu typu wok s trochou kvalitní sojovky, zeleninu na páře nebo jen krátce spařenou.

Dopřejte si o Vánocích klid a mír v duši, vychutnejte si společnost vašich blízkých a nekažte si duševní pohodu vyčítáním si nějakého toho jídla a cukroví navíc. Stres vám nepřidá na psychickém ani fyzickém zdraví.

Pokud po Vánocích přece jenom zjistíte, že vážíte o něco víc, nezoufejte a přihlašte se na náš desetidenní hubnoucí pobyt, který se uskuteční od 2. do 12. května na španělském pobřeží Středozemního moře.

Přejeme vám šťastné a veselé Vánoce!

 

Ema Pokorná

Posted in Přirozená strava.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *