Letní recepty

V letních měsících by nás strava měla osvěžit, ale nikoliv extrémně ochladit. Nadměrnou konzumací zmrzliny, chlazených nápojů a syrové stravy oslabujeme naše tenké střevo, v němž je základ naší imunity. Pak se divíme, odkud k nám na podzim přichází chřipky a nachlazení. Máme oslabenou imunitu a navíc s příchodem chladných dnů v těle doslova kondenzuje přemíra studených tekutin, které tělo přes léto nashromáždilo, a snaží se je vyloučit formou hlenu.

Proto nezapomínejte zařazovat občasné polévky a jiná teplá jídla, pokud je vám opravdu horko, připravte si jídla mírně chlazená, což ale nemusí znamenat syrová, např. saláty z luštěnin, obilovin nebo spařené zeleniny, studené krémové polévky z okurků, melounů, ale s přidáním třeba vařené mrkve nebo řepy.

Salát z quinoy s mrkví

Uvaříme quinou v poměru 1 : 1,5 nebo 1 : 2 (quinoa : voda) podle velikosti zrna, v dostatečně slané vodě, aby quinoa byla po varu ochucena.

Nakrájíme mrkev na nudličky, vaříme v horké vodě se solí asi 7 minut, mezitím nakrájíme jarní cibulku i se zelenými stonky a také ji asi na 20 sekund spaříme v horké vodě.

Připravíme zálivku, vidličkou smíchame olivový (nebo jiný za studena lisovaný) olej, umeboshi ocet (nebo sůl), rýžovou melasu (případně med) a trochu citronové šťávy, vytvoříme emulzi a zalijeme salát. Necháme půl hodiny zaležet.

Můžeme dochutit aromatickými bylinkami, jako například máta nebo bazalka.

Polenta s fazolovým salátem

Nastrouhejte cuketu na jemno a opražte na oleji se solí. Zalejte vodou nebo vývarem a přisypávejte instantní polentu, dokud se nezahustí. Je to můj způsob přípravy polenty, fázi s cuketou můžete vynechat, pokud vám nevyhovuje. Nechte pár minut dojít pod pokličkou.

Fazolový salát připravte stejně jako salát z quinoy, pouze místo quinoy použijte vařené červené fazole, místo citronu můžete použít kvalitní balzamikový ocet.

Studená polévka z melounu a červené řepy

Do mixéru dáme 200 g okurky, 400 g melounu a menší vařenou červenou řepu. Dochutíme octem umeboshi nebo solí a citronem. Vše rozmixujeme do hladka a servírujeme ozdobené klíčky nebo petrželkou.

Broskvové dortíky s agar agarem

Rozvařte 500 g broskví s 80 g sušených švestek nebo jiného ovoce v troše vody se špetkou soli. Rozmixujte. Ve 100 g vody nebo přírodního džusu rozpusťte za studena 4 g agar agaru (nejlépe v prášku) a vařte na mírném plameni, dokud tekutina nezačne houstnout. Vlijte agar agar do ovocné směsi a společně ještě chvíli povařte. Pak rozdělte do misek nebo připravených formiček na dezerty a nechejte vychladit v lednici.

Posted in Přirozená strava, Recepty and tagged .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *