Jóga

Jógová terapie

Jóga terapie není omezena na psychickou nebo fyzickou úroveň. Místo toho používá tradiční metody, s vlivem na celou osobu. Využívá známé oblasti jógy jako ásana, pranayama, kriya a meditace a různě je kombinuje. Jógová terapie je účinná při psychosomatických onemocněních, ale i při rehabilitaci pacientů po operaci. Je užitečná pro náš každodenní život. Jóga terapie se zabývá základními příčinami naší bolesti a utrpení, které jsou často jemné a hluboké.

Jóga terapie má stejný základ a princip jako samotná jóga. Avšak jóga terapie se používá pro svůj terapeutický učinek. Pracuje na úrovni pěti obalů známé jako Panchakosha tattwa, takže je komplexní terapií pro tělo i ducha. To může znamenat, že se díváme na vrstvy sebe sama, které zahrnují fyzické, energetické, emocionální, vědomé a duchovní části naší bytosti. Energie nebo-li prána je často hodnocena také z hlediska čaker v oblastech zvýšené energie v těle nebo z hlediska směru a kvality toku energie.

Jin a jang jóga

Jin a jang jóga je kombinace klidnější jógy zaměřené na pojivové tkáně a klouby s dynamickou jógou se zaměřením na svaly.

V pozicích jin jógy, které jsou převážně na zemi, se obecně zůstává déle, abychom mohli působit na vazivovou tkáň, možná až na naše kosti, které jsou hlouběji a hůře dosažitelné. Zatímco pozice jang jógy budou převážně pozice ve stoje působící na prokrvení a prohřátí svalů a kůže.

V praxi jin a jang jógy ve vzájemné harmonii chceme dosáhnout rovnováhy těla, ducha i mysli.

K teorii jin a jang:

Jin a jang má původ v čínské filosofii a popisuje dvě navzájem opačné, ale zároveň se doplňující síly.

Jin působí temně, chladně a koresponduje s nocí a měsíční energií. Je ženským elementem a je spojovaný se zemí a vodou.

Jang je mužský element, působí aktivně, světle a hřejivě. Symbolizuje ho právě denní světlo a sluneční energie.

Energie Jin a Jang jsou neustále v pohybu. Jin a jang tvoří polaritu v každé živé i neživé části vesmíru, tedy i v každém z nás. Tak jako ve dne slunce vrhá stín, tak v noci měsíc a hvězdy na obloze jsou odrazem slunečního světla. Tma odráží světlo a světlo zobrazuje tmu.