Jak zvládnout vztah při krizi středního věku?

V minulém článku jsme si řekli, co je krize středního věku a jak se k ní postavit, nyní se zaměříme na situaci, kdy tato krize ovlivňuje váš vztah.

Autor původního článku: Dr. Jim Walkup

Jak poznáte, že by váš vztah mohla ohrožovat krize středního věku? Je vám mezi 38 až 43 lety a všechno vám připadá tak trochu prázdné – včetně vašeho vztahu? Máte pocit, že už jste všechno zažila a ráno vlastně ani nevíte, proč vstát z postele? V práci vás napadá, že byste radši dělala něco jiného? Odškrtávání hotových úkolů už vás nenaplňuje takovým nadšením jako dříve? Doma si radši někam zalezete s mobilem a s rodinou toho moc nenamluvíte? Nevíte co říct o vašem životě přátelům, protože vlastně není co říct?

Týkají se vás některé z těchto signálů krize? Pravděpodobně prožíváte krizi středního věku a váš vztah tím trpí. Existují lidé, kteří jsou celý život šťastní s tím, co si kdysi vybrali, ať už je to práce, partner nebo způsob života. Většina z nás takové štěstí však nemá a je to naprosto v pořádku.

Připadáte si těžkopádná a otupělá, lidem kolem vás může dokonce připadat, že jste v depresi. Občas přemýšíte, jestli to má cenu. Nedokážete v sobě najít energii dělat věci, které po vás ostatní chtějí. Zvládat děti vám může připadat jako břemeno, které ráda přenecháte partnerovi.

Ztrácíte zájem o sex. Chodíte spát dříve nebo později a jakoby nedopatřením se s partnerem míjíte.

Dělá vám problém chodit do práce, jste na neschopence častěji, než dříve.

Celkově jste podrážděnější a chcete po ostatních (nebo máte chuť po nich chtít), aby vás nechali na pokoji.

Je to trochu podobné procesu, při kterém puberťák hledá svoji vlastní cestu a snaží se distancovat od pravidel a hodnot svých rodičů. Přitom ani neví, co vlastně chce, jenom ví, že rodičům se to rozhodně líbit nebude.

Plníte si dlouho odkládané fantazie (do této kategorie patří klasický červený sporťák) a  zatímco ostatní si ťukají na čelo, vy si naplno užíváte – a především jste našla úžasný způsob, jak se aspoň chvílemi dostat pryč z nezáživné reality.

Část vašeho já moc dobře ví, že jste jednou nohou venku z dosavadní rutiny. Možná si uvědomujete, že nejste schopná čelit pocitům z toho, že se vrhnete do něčeho nového a jiného. Příliš dlouho jste svému okolí ukazovala jednu a tu samou tvář a teď máte pocit, že si vás nemůžou představit jinak. Připadá vám, že máte strašně málo možností cokoliv udělat.

Finanční limity a rizika všeho druhu jsou příliš velká na úvahy o vytvoření něčeho nového ve vašem životě. Dokážete se vůbec v jiném prostředí, stavu, situaci uplatnit?

Zaujal vás někdo, kdo není váš partner. Nudíte se a deprimuje vás přestava, že se není na co těšit? Přistiháváte se při hledání vzrušení a při sdílení důvěrných myšlenek s někým jiným?

Zamilovat se jinde během krize středního věku vás může zavést do nejistých končin. Než se do něčeho takového pustíte, ujistěte se, že jste si vědomá, co všechno vám dává a bere váš dosavadní vztah a že jste připravená začít od nuly.

Jestli vám něco z předešlých situací připadá povědomé, nezoufejte, existují způsoby, jak integrovat vaši potřebu změny do vašeho stávajícího života.

1. Mějte pro sebe pochopení

Ačkoliv vám vaše touha po změně přináší bolest a nejistotu při pomyšlení na opuštění vašeho způsobu života, uvědomte si, že je to současně i probuzení ze života, který vám vnitřně přestal vyhovovat a že jste na prahu objevení mnohem lepšího způsobu, jak využít váš čas a schopnosti.

2. Berte ostatní s klidem a s pokorou

Váš partner nebo přátelé se vám pravděpodobně budou snažit více či méně taktně domluvit. Nenechte se unést hněvem, nepřipravte se o potřebnou oporu vašeho okolí.

3. Uvědomte si vaše hodnoty

Dopřejte si čas se zamyslet nad tím, co je pro vás opravdu důležité, po čem skutečně toužíte, co chcete a co nechcete ve vašem vztahu a jakým způsobem potřebujete korigovat váš život, aby se vám v něm žilo lépe. Popovídejte si o výsledcích vašeho přemýslení s partnerem nebo s důvěryhodnou kamarádkou, získáte novou perspektivu a hlavně oporu.

4. Najděte si profesionální pomoc

Jakkoliv lákavé by bylo se zapomenout ve vašich oblíbených způsobech jako uniknout realitě (hry na mobilu, posedlost sportem, alkohol, drogy,..), odolejte pokušení a postavte se vaší krizi čelem. Najděte si terapeuta nebo kouče a zapracujte na identifikaci toho, po čem skutečně toužíte. Co byste s vaším životem udělala, kdybyste měla neomezený čas a finance?

5. Udělejte si pro sebe čas každý den

Brzy ráno je ideální čas si v klidu sednout a zapsat si do deníku svoje myšlenky, sny, nápady, obavy, vhledy a pocity. Je to úžasný způsob jak zapracovat na sebepoznání, uvědomit si svoje skutečné touhy a potřeby, formulovat dosažitelné cíle a udělat si pořádek v často chaotických myšlenkových pochodech.

6. Mluvte s partnerem otevřeně

Vaše potřeba změny vašeho partnera pochopitelně znejistí. Má o vás nějakou zafixovanou představu a není pro něho jednoduché si představit, že život s vámi by mohl být jiný (nebo by mohl skončit), a proto se k vaší krizi může stavět odmítavě, což může vést k rozepřím a konfliktům. Je tedy důležité dokázat partnerovi sdělit, po čem toužíte a co to pro vás znamená. Neschopnost otevřené komunikace s partnerem je frustrující a je možné, že se svěříte někomu jinému, kdo dá najevo větší pochopení a s kým je najednou všechno lepší, zajímavější a krásnější, než cokoliv, co vás čeká doma.

Pokud se vám tyto kroky nedaří uvést do praxe, neváhejte se svěřovat na terapeutickém sezení, nebo v manželské poradně. Je dost dobře možné, že se vám podaří váš stávající vztah přestavět na pevné partnerství, které budete potřebovat na vytvoření vašeho nového života.

Publicado en Chci zlepšit vztah, Koučink, Osobní rozvoj, Terapie y etiquetado , , , .

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *