Jak žít v přítomnosti?

Skutečná změna ve vašem životě není možná bez vědomého  prožívání přítomnosti. Vědomé prožívání přítomnosti je možné se postupně naučit  neustálým vnímáním tří úrovní uvědomování. V každém okamžiku dne máte možnost si uvědomit přítomnost na úrovni vašich tělesných pocitů, smyslových vjemů prostředí kolem vás a vašich myšlenek, ve kterých můžete přítomnost opustit.

 

Tělo

Sem patří všechny tělesné pocity, které se odehrávají pod kůží jako únava, napětí nebo uvolnění ve svalech, pocity v žaludku, bolest hlavy, vzrušení, hodně nebo málo energie, nálady a podobně.

 

Prostředí

Sem patří vjemy všech pěti smyslů bezprostředního okolí, které vás obklopuje v přítomném okamžiku. Například studený vzduch na vaší kůži, měkkost křesla, ve kterém sedíte, světlo vstupující do vašich očí, atd.

Tyto dvě zóny uvědomění jsou spojené s  přítomností. Kdykoliv vaši pozornost obrátíte k vašemu tělu a k prostředí, ve kterém se nacházíte, jste plně přítomná/přítomný, věnujete pozornost situaci a máte možnost na situaci přiměřeně reagovat.

 

Fantazie

Sem patří myšlenkové pochody, které neustále produkujue vaše mysl: racionalizace, výpočty, odhady, interpretace, atd. Můžete vymýšlet katastrofické scénáře budoucnosti, donekonečna analyzovat včerejší hádku, představovat si něčí reakci, pochybovat o vašich schopnostech a milion dalších věcí.

 

Jak na to?

Zkuste vědomě přecházet mezi těmito třemi úrovněmi. Nemusíte bojovat s vaší myslí, prostě se pozorujte. Jakmile si uvědomíte, že už zase upíráte pozornost na vaše úzkostlivé myšlenky, máte na výběr: zůstat u těch myšlenek, až na ně začnete reagovat na úrovni tělesných pocitů stresu, nebo se napojit na vaše tělo a uvědomit si, jak nádech střídá výdech, že kolem sebe máte relativní klid a žádné nebezpečí vám nehrozí. Jakmile se uklidní i vaše mysl, jste připravena reagovat na jakoukoliv situaci mnohem lépe.

 

Zdroj: Stevens, J. O. (1971). Awareness: Exploring, experimenting, experiencing. Moab, UT: Real People Press.

 

Publicado en Osobní rozvoj y etiquetado , , .

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *