Jak oživit intimitu ve vztahu?

Petra Slade a Kateřina Srbková

Z vlastní zkušenosti víte, že každý vztah prochází různými fázemi a změnami v individuálním i společném životě s větším či menším dopadem na každodenní život. Dlouhodobý stres, pracovní vypětí, zdravotní problémy, léky a jejich vedlejší účinky, trauma, ztráta milované osoby nebo zvířecího mazlíčka, narození a výchova dětí, vážné nemoci příbuzných – to vše může se může promítnout do vašeho osobního y společného života.

Takové změny a traumata pochopitelně odsunou váš vztah do pozadí. Na krátké období je to v pořádku. Pokud však odsunete práci na vašem vztahu na druhou kolej třeba na rok, zatímco se vaše matka léčí z vážné nemoci, může vás to citově rozpojit a najednou berete partnera jako samozřejmost, intimita zmizela ani nevíte kdy a vztah už není co býval.

Závažné životní události způsobují změny ve vašich potřebách a ve vašem prožívání sexuálního života, které negativně poznamenávají váš vztah, ačkoliv jste do té doby byli v souladu. Odlišná očekávání pak můžou způsobit pocit zmatku, nejistoty i znechucení.

Najděte cestu k partnerovi

Ocitla jste se v takové situaci? Nezoufejte. Najít si cestu zpět a znovu vybudovat sexuální intimitu s vaším partnerem je možné! 

Prvním krokem je uvědomit si konkrétní změnu ve vašem životě, která odvedla pozornost od vašeho vztahu. Co vám přestalo na partnerovi vyhovovat, jakým způsobem se změnila vaše potřeba intimity, jak se změnilo vaše tělo (po porodu, po přechodu, po nemoci…), jak si představujete kvalitní sexuální zážitek, čím vás partner nudí, co vás neuspokojuje, co by se vám líbilo vyzkoušet, co potřebujete?

Poctivé odpovědi na tyto a další otázky vám pomůžou najít způsob, jak obnovit vaši chuť na intimní sbližování s vaším partnerem. Samozřejmě je možné si jejich pomocí uvědomit i to, že váš vztah je nefunkční a že už v něm nechcete být, v tom případě potřebujete zvážit všechny možnosti záchrany vztahu a případně zahájit párovou terapii.

V každém případě bude potřeba začít investovat čas a energii do vašeho vztahu. Nečekejte od partnera, že si uvědomí svoje chování a změní se, začněte jednat z vaší strany. Kvalita vašeho vztahu je vaše zodpovědnost vůči sobě, nechcete se zbytečně trápit v neuspokojujícím vztahu.

Zajímejte se o partnerovy názory

Veďte poznávací rozhovory s partnerem, objevujte jeho i své názory na vztahy, na váš vztah, na role ve vztahu, na sex, na možnosti najít si milence, vyzkoušet nové praktiky. Co by nikdy nevyzkoušel? A proč ne? Zkoumejte tyto názory bez odsuzování: odkud se berou, kde jsem k nim přišla, jak to bylo v mých předešlých vztazích, jak je to u přátel a známých. Jak vypadá  jiný názor a pohled? 

Naplánujte v kalendáři (pravidelné) rande

Navrhněte konkrétní den a čas, sdělte partnerovi, jak chcete trávit společné rande a jak si ho chcete užít. Buďte specifická. Popište, jak se chcete pobavit a relaxovat, jaká nová dobrodružství chcete zažít. Jaká nová místa chcete objevovat, jaké věci a aktivity chcete vyzkoušet. Mluvte o tom co toužíte podnikat, co vás baví, co je kreativní, spontánní nebo ujeté. Otevřte se návrhům vašeho partnera, i když se vám to třeba nezdá. Můžete být překvapená. Zdůrazněte, že během rande nechcete řešit povinnosti, starosti, děti ani zdravotní problémy. Neočekávejte iniciativu v plánování dalšího rande od partnera, pravděpodobně bude potřebovat čas si na nový prostor ve vztahu s vámi zvyknout.

Naplánujte si čas jen pro vás dva

Dohodněte si hlídání dětí a mazlíčků. Odvezte je k prarodičům, zaplaťte si chůvu na celé odpoledne a večer a zůstaňte doma sami. Berte to jako investici do vašeho štěstí a spokojenosti. Naplánujte si čas, kdy bude zase jen vy dva, jako kdysi, než nastaly povinnosti a odvedly vaši pozornost jinam. Užijte si teplo domova, klid a prostor.

Vymezte si čas jenom pro sebe

Čas jen sama pro sebe je stejně tak důležitý jako váš společně strávený čas. Nelze věnovat energii do vztahu, když jste vyčerpaná. Dopřejte si čas pro sebe, takový, kde si dobijete baterky, načerpáte energii, zabavíte se, vyzkoušíte něco nového. Zkuste nějaký nový sport, přihlašte se na seminář osobního rozvoje, odskočte si na retreat někam daleko, vyražte z kamarádkou na ochutnávku vína nebo do kina, sejděte se s bývalými kolegy či spolužáky, jděte si koupit něco na sebe… nebo si sedněte do vaší oblíbené kavárny s knížkou. Chybí vám nějaká aktivita z vašeho života “předtím”? Je na čase si ji připomenout! 

Naplánujte si sex

Pokud vám dlouhodobě chvíle na sex “nevychází”, je na čase to vzít do svých rukou a vaše intimní chvíle dopředu naplánovat. Zní to hrozně, ale samo od sebe se to pravděpodobně nespraví. Máte dvě možnosti. Buďto můžete domluvit s partnerem den a čas, nebo si ho určete jen pro sebe. Partnera překvapte, případně ho na večerní radovánky přes den připravujte. Třeba: Večer si tě podám, miláčku! A dodržte to! Jak už píšeme výše, oživení intimity ve vašem vztahu bude stát čas a energii. 

Změny a potíže ve vztahu jsou součástí života. Jsou příležitostí učit se o sobě i druhých, objevovat, zlepšovat prožívání života, růst. Zaměřte se na řešení situace, tedy na to, co chci, jak se cítím, co potřebuji, co by se mi líbilo a co by mě opravdu bavilo. Je to mnohem zdravější postoj, než neustále v duchu přemílat co nechci, co všechno ten druhý nedělá, co se mi na něm nelíbí, co by neměl dělat a jak by neměl vypadat.

Zkusili jste leccos a nic nefunguje? Nemáte trpělivost nebo očekáváte spolupráci partnera a nedostává se vám? Využijte možnosti probrat vaši situaci s Kateřinou nebo s Petrou v orientační konzultaci, kde se mohou odkrýt nové možnosti, naděje, inspirace či chuť změnit situaci.

Posted in Chci zlepšit vztah, Koučink, Osobní rozvoj, Terapie, Uncategorized and tagged , , , , , , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *