Skalní masiv Ifach

Calpe je přímořské městečko mezi Alteou a Benissou. Vyznačuje se z dálky viditelným skalním masivem Ifach a velkým výběrem restaurací s čerstvými rybami a plody moře.

Po obou stranách skalního masivu jsou pláže, na jihu kamínková plážička El Racó a na severu hlavní calpská pláž Levante s promenádou.

Vycházka na Ifach začíná na parkovišti za posledními hotely stoupáním po svažujícím se úpatí skály, kde je zachovaná původní vegetace v přírodním parku přístupném celý rok. Jsou tam pěšinky a lavičky, informační centrum, sociální zařízení, piknikové stoly – a hlavně nádherný výhled na obě strany, jak na Benidorm po jižní straně, tak na hlavní calpskou pláž a skalnaté výběžky na severu.

V přírodním parku začíná strmější výstup pro zdatnější cestovatele. Je to moc pěkný, chvílemi napínavý výšlap a ten výhled pak stojí za to. Nejzajímavější jsou na té skále rozhodně rackové, je jich tam spousta a na jaře jsou obzvlášť nervózní, protože vychovávají mláďátka. Znepokojené racčí matky pak dělají na člověka nálety za výhrůžného skřehotání.

Přírodní park

Vítejte v pravděpodobně nejmenším přírodním parku v Evropě! Návštěvnické centrum skýtá příjemnou zastávku na cestě nahoru, dá se tam projít po cestičkách, rozhlídnout po okolní krajině a posedět na několika lavičkách. V několika nevelkých budovách jsou informační výstavky, stojánky s mapkama, informace pro turisty a hlavně sociální zařízení. Venku je pak kryté posezení pro návštěvníky se svačinou a nádherná středomořská skalka, kde v březnu kvetou mandlovníky.

 

Fauna a flóra

Přírodní park Peñón de Ifach je pouhých 45 hektarů velký, ale přitom je v Comunidad de Valencia jeden z nejnavštěvovanějších. Různé druhy fauny a flóry se tam trochu mačkají a člověk nestačí žasnout a fotit. Vegetace je středomořská a přizpůsobuje se podle výšky. Kromě dravců, racků, kormoránů a dalších druhů ptactva typických pro skalnaté prostředí u vrcholku masivu žijí polodivoké kočky. ​

Skalní masiv

Skalní masiv Ifach je 332 metrů vysoký. Výstup až nahoru je rozdělený na dvě části – snažší cesta k tunelu ve skále a o něco složitější stezka za tunelem, na kterou už je nutné mít vhodnou obuv a nebát se výšek. Budu se tam muset vrátit a udělat další fotky, prozatím jsem našla v archivu výhled z vrcholku na Benidorm z roku 2007.

Východní stěna

Zadní, tedy východní stěna masivu stoupá prakticky kolmo vzhůru a za pěkného počasí je možné spatřit barevné tečky lezoucích horolezců (možná nějaké objevíte i tady na fotce). Pozor na krční páteř při sledování, jak hlemýždím tempem lezou nahoru! Pokud se ke skalní stěně otočíte zády, naskytne se vám nádherný výhled na moře. Kolem skály vede pohodlná promenáda, která končí přibližně v polovině východní strany.

Výhledy z přírodního parku Peñón de Ifach

Jižní výhled na calpský přístav a na kopeček oddělující Calpe od Altey. Úplně vzadu je Sierra Helada viděná ze svého severního profilu, tedy od El Albir.

Pokud se podíváte pozorněji na rovinu napravo od Sierra Helada, uvidíte Benidorm. Ve skutečnosti je vidět mnohem lépe, i na tu dálku je možné se rozeznat hotel Bali a Intempo.

Po pravé straně je vidět pláž Levante a promenáda v Calpe.

Přímo pod rozhledem je z pevniny prakticky nepřístupná plážička. Tahle zelenomodrá barva moře je přímo dokonalá!

Posted in Vycházky and tagged , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *