Deset principů zdravého vztahu

Víte, co je vaší zodpovědností ve vztahu a co vaší zodpovědností není?
Víte, co potřebujete, abyste mohla zdravě fungovat ve vztahu a váš partner a děti se to od vás naučili?
V tomto článku vám přiblížíme deset principů zdravého vztahu.

1. Víte co je vaší zodpovědností a co již není

Vy máte zodpovědnost za svoje pocity, názory, emoce, reakce, štěstí…. a partner je zodpovědný za svoje. Nikdo nemá takovou moc nad druhým, aby rozhodoval, jak se má cítit. Proto je obviňování partnera za vlastní špatnou náladu naprostý nesmysl, protože jediný, kdo může něco udělat s vaší náladou jste vy sama. Partner vás nemůže udělat nešťastnou ani šťastnou, není nějakým zázrakem napojený na vaši nervovou soustavu, nikdo kromě vás nemá moc ovlivňovat vaše pocity a emoce.

Nepřemýšlejte tedy pořád, co si partner myslí, proč se zlobí, proč je naštvaný, proč dělá tohle nebo tamto. Místo toho otevřeně komunikujte: co tě štve? Vidím, že jsi naštvaný, budu si teď támhle něco dělat a až budeš chtít, můžeš mi o tom říct“.

 

2. Máte tak akorát tolerance

Víte co jste ochotná ve vztahu tolerovat a co už tolerovat nechcete.
Nedostatek tolerance ve vztahu jde ruku v ruce s náročností, což znamená, že nejste schopna přijmout chyby vašeho partnera (nebo to, co za chyby považujete). Vznikají pak rozbroje kvůli maličkostem.

Druhý extrém je, když tolerujete příliš. To také není zrovna šťastný způsob fungování ve vztahu, obzvlášť pokud vám partner ubližuje. Jestli vám ubližuje poznáte podle svých tělesných pocitů – není vám dobře.

Jedna věc je přijmout, že váš partner není perfektní a občas se nechová tak, jak by se vám to líbilo a druhá věc je tolerovat urážky, nedostatek respektu, sobectví a manipulaci. Pokud takové chování partnera tolerujete, zodpovědnost je na vaší straně, ať už z důvodu citové závislosti, ze strachu, že se druhý změní k horšímu, ze strachu ze samoty nebo z toho, že nenajdete jiného partnera.

3. Máte důvěru v sebe, dopřáváte si soukromí a prostor

Umíte si zachovat soukromí a vlastní prostor. Scházejte se se svými přáteli a dělejte věci, které vás baví. Mějte pestrý život i mimo vztah. Důvěřujte svým vlastním názorům a rozhodnutím. Potřebujete-li rozhodnutí, radu nebo názor partnera či druhých, než uděláte krok, pak si moc nevěříte a stáváte se závislými na druhých. 

4. Máte zpracované traumatické zážitky 

Každý z nás prošel v životě jistými traumaty a je naší zodpovědností si je zpracovat. Trauma může být nevěra partnera, smrt, opuštění, zneužití, šikana, vážná nemoc, finanční tíseň, závislost, rozvod rodičů… Nezpracované traumatické zážitky vás můžou nevědomě provázet životem a znemožňovat vám prožívat život spokojeně, mít dobré vztahy a třeba i finanční hojnost a úspěchy. Investujte do svého vnitřního klidu a sebepoznání. Pokud jste alespoň jednou nemluvili s psychologem nebo s terapeutem, udělejte to.

5. Máte schopnost stát na vlastních nohou

Do vztahu byste měla ideálně jít, když stojíte pevně na svých vlastních nohou. Nemusíte mít nutně vlastní bydlení a našetřeno hromadu peněz. Stát na vlastních nohou znamená, že nehledáte partnera, aby vás vytáhl z tísně, naplnil láskou, zachránil před újmou, tak jak to popisují pohádky. Do vztahu ideálně vstupujete spokojená s vlastním životem, schopností postarat se sama o sebe, jak materiálně tak emocionálně. Partner je bonusem k vašemu hezkému životu.

6. Víte co chcete vy a jste si vědoma případného nátlaku okolí či společnosti

Rozpoznat co chci já může být docela oříšek, protože jsme po staletí formováni do určitého způsobu bytí.

Ani nevíte jak a ocitnete se v domácnosti, kde máte roli matky a pečovatelky o všechny okolo, s minimem času pro sebe. Nebo celý život pracujete v jednom zaměstnání, je to sice nuda, nikam vás to moc neposune, ale je to jistota! Případně peníze vydělává a spravuje váš muž, berete to automaticky jako jeho roli. Vdáte se a porodíte děti, protože už vám bude třicet, přejí si to vaši rodiče nebo jste nad tím vůbec nepřemýšlela.

Abyste věděla co chcete vy a ujistila se, že nepodléháte (nevědomému) nátlaku okolí či společnosti, dotazujte každý aspekt vašeho života. Vztah, práci, děti, sny, životní role, místo kde žijete… Ptejte se, jak jsem se sem dostala?

7. Znáte svojí hodnotu

Podmínkou šťastného života je přijímat se a mít se ráda se všemi vašemi chybami, talenty, nedostatky a potenciálem.

Sebehodnota či sebeúcta znamená vážit si sebe a být sobě přítelem za každé situace. Ať se vám daří nebo nedaří, vždy si sebe vážíte a ceníte. Sebehodnota je něco jiného než sebevědomí či sebejistota, které záleží na vašem projevu, úspěchu, schopnostech, dovednostech či často na externím ocenění a pochvale (pozor! měla by pramenit z vás, nikoliv od druhých, neboť to je nespolehlivý zdroj). 

Hodnotu má každý z nás už od narození, nehledě na okolní situaci. Pamatujte na to! 

8. Nic neočekáváte a tudíž vás nemůže partner zklamat

Očekávání ničí vztahy. Když očekáváte, že vás partner bude milovat, dělat šťastnou, opečovávat, rozumět vám, respektovat vás, chápat vás nebo snad, že se změní k obrazu vašemu a on vaše přání neplní, trápíte se a trpíte. 

Zapomeňte na jakákoliv očekávání, nikdo není na světě proto, aby žil podle vašich představ (a naopak)! Vaší zodpovědností je komunikovat své pocity a potřeby a být schopna se dohodnout.

9. Máte intimní kontakt (spojení) s partnerem

Stres v práci, finanční problémy, napjaté rodinné vztahy nebo nespokojenost se sebou negativně ovlivňují vaše spojení a intimitu s partnerem. Vaše odolnost a schopnost zdravě reagovat na každodenní situace se snižuje a má to nepříznivý dopad na vaši vzájemnou komunikaci. Dlouhodobý stres se zákonitě odrazí na vašem zdravotním stavu. Najděte si způsob jak se stresem efektivně pracovat a snižovat ho. Může to být sport, meditace, malování, psaní deníku nebo nejlépe odporná pomoc. Náš návod jak úspěšně zvládat stres najdete zde.

Intimita je mnohem více než jen sex. Intimita znamená otevřít se, sdílet s partnerem svůj vnitřní život. Necháte mu nahlédnout do svých snů, sdílíte svoje touhy i strachy a chcete, aby vás vnímal a vyslechnul. Cítíte, že jste pro něj důležitá. Chcete, aby reflektoval a zvážil váš vnitřní svět.
Intimita je, když se společně díváte na televizi a přitulíte se k sobě na gauči. Na procházce se držíte za ruce. Stačí i společný prostor deseti minut denně, kde nic neřešíte a připomenete si, že táhnete za jeden provaz.

Intimitu a kontakt s partnerem prohlubujte náklonností, láskou a výše zmíněným vzájemným sdílením vašich vnitřních životů. Fyzicky se dotýkejte se, objímejte, vítejte vřele při příchodu domů. A to i za situace, že jste se ráno pohádali. V žádném případě to neznamená, že problém ignorujete, naopak. Na vyřešení si dohodněte nejbližší vhodnou dobu.  O dohodách píšeme zde. 

Na sex si udělejte čas, ať jednou denně, týdně nebo za měsíc. Není žádná doporučená intenzita jak často nabádají různé časopisy. Nic není špatně ani dobře, jde o vaše individuální přání a potřeby. Naplánujte si čas na rande bez dětí (přátel) a řešení čehokoliv, čas na pobavení se a odreagování se.

10. Umíte nenásilně komunikovat

Jděte partnerovi příkladem a naučte se efektivně komunikovat o problému, když nastane, bez kritiky a obviňování. Ať už máte stres ze situace doma nebo v práci, jde o finance nebo o děti. Přečtěte si náš návod jak nenásilně komunikovat. V nenásilné komunikaci jasně sdílejte fakta, svoje pocity, své potřeby a své požadavky. Nenosíte tak problémy v sobě, nemluvíte o nich pořád dokola se všemi okolo, tím pouze dosáhnete toho, že si jednou situací dokola vyvoláváte nepříjemné pocity a emoce. Mluvte o nalezení řešení, nepopisujte problém. 

Závěrem

Máte pocit, že zdravý vztah není ve vašich možnostech a trápí vás to? Už nechcete čekat na prince na bílém koni (což se pravděpodobně nikdy nestane) a jste připravená s tím něco udělat? Začněte jednat a kontaktujte nás, společně prozkoumáme vaše potíže a v rámci našich programů vám pomůžeme ke kvalitnímu vztahu.

 

Posted in Chci zlepšit vztah, Hledám vztah, Koučink, Osobní rozvoj, Uncategorized and tagged , , , , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *